  • SL305C225KAB
SL305C225KAB
advertisement
Manufacturer No:
SL305C225KAB
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SL305C225KAB
Package:
Datasheet:
Description:
2.2μF 50V Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
SL305C225KAB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Terminal Pitch
    5.08mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    No
  • Size Code
    3015
  • Height
    7.62mm
  • Length
    7.62mm
  • Width
    3.81mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    50V