  • SL301C474KAB
SL301C474KAB
advertisement
Manufacturer No:
SL301C474KAB
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SL301C474KAB
Package:
Datasheet:
Description:
470nF 100V Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
SL301C474KAB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Capacitance
    470nF
  • Terminal Pitch
    5.08mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
  • Size Code
    3015
  • Height
    7.62mm
  • Length
    7.62mm
  • Width
    3.81mm