  • SL-127-TT-19
SL-127-TT-19
advertisement
Manufacturer No:
SL-127-TT-19
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-SL-127-TT-19
Package:
Datasheet:
SL-127-TT-19
Description:
1 Rows Receptacle Solder Beryllium Copper Through Hole Bulk Tin Liquid Crystal Polymer (LCP) 27 Positions Female Socket
Step5Bar-code shipping tag
SL-127-TT-19
    Select All
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Beryllium Copper
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Contact Shape
    Circular
  • Insulation Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SL
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    27
  • Number of Rows
    1
  • Additional Feature
    LOW PROFILE
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Tin
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Female Socket
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Insulation Height
    0.050 1.27mm
  • Style
    Board to Board
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Insulation Color
    Black
  • Contact Length - Post
    0.082 2.08mm