  • SK551E685ZAR
SK551E685ZAR
advertisement
Manufacturer No:
SK551E685ZAR
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SK551E685ZAR
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
SK 6.8μF Ceramic Capacitor -20% +80% Z5U 0.500Lx0.200W 12.70mmx5.08mm 10°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
SK551E685ZAR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    10°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SK
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.500Lx0.200W 12.70mmx5.08mm
  • Tolerance
    -20% +80%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Z5U
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    SMPS Filtering
  • HTS Code
  • Capacitance
    6.8μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Terminal Pitch
    10.2mm
  • Lead Pitch
    10.2108mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Length
    37mm
  • Lead Spacing
    0.402 10.20mm
  • Temperature Characteristics Code
    Z5U
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height
    12.7mm
  • Height Seated (Max)
    0.560 14.22mm
  • Width
    5.08mm