  • SK2S200-150
SK2S200-150
advertisement
Manufacturer No:
SK2S200-150
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
HK JDW NO:
730-SK2S200-150
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SK2S200-150
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    SOT-227-4, miniBLOC
  • Packaging
    Bulk
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    4mA @ 150V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.09V @ 200A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    150V
  • Current - Average Rectified (Io)
    100A