  • SK12D28G2.5NS
SK12D28G2.5NS
advertisement
Manufacturer No:
SK12D28G2.5NS
Manufacturer:
C&K
HK JDW NO:
174-SK12D28G2.5NS
Package:
Datasheet:
SK12D28G2.5NS
Description:
SWITCH SLIDE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SK12D28G2.5NS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Actuator Material
    Polyoxymethylene (Acetal) (POM)
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SK, COMAX
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    300mA DC
  • Contact Finish
    Silver
  • Termination Style
    PC Pin
  • Actuator Type
    Standard
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Electrical Life
    10,000 Cycles
  • Operating Force
    250gf
  • Contact Timing
    Non-Shorting (BBM)
  • Switch Travel
    2.00mm
  • Actuator Length
    2.50mm