  • SK097C105KAA
SK097C105KAA
advertisement
Manufacturer No:
SK097C105KAA
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SK097C105KAA
Package:
Dipped
Datasheet:
SK097C105KAA
Description:
1μF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Dipped
Step5Bar-code shipping tag
SK097C105KAA
  • Package / Case
    Dipped
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Published
    2010
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Packing Method
    BULK
  • Depth
    5.08mm
  • Lead Pitch
    14.6mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    13.7mm
  • Length
    17mm
  • Width
    5.08mm