  • SK052C105KARTR1
SK052C105KARTR1
advertisement
Manufacturer No:
SK052C105KARTR1
HK JDW NO:
66-SK052C105KARTR1
Description:
1μF Ceramic Capacitor -/+15ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
SK052C105KARTR1
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    200V
  • Size Code
    5020
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%
  • Height
    12.7mm
  • Length
    12.7mm
  • Width
    5.08mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Published
    2016
  • Part Status
    Active
  • Temperature Coefficient
    -/+15ppm/Cel ppm/°C
  • Capacitance
    1μF
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    10.2mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C