  • SK037C104KAA
SK037C104KAA
advertisement
Manufacturer No:
SK037C104KAA
HK JDW NO:
66-SK037C104KAA
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
100nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Radial
Quantity:
In Stock : 158
Step5Bar-code shipping tag
SK037C104KAA
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Number of Pins
    Ceramic
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    100nF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    508 μm
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    7.62mm
  • Length
    7.62mm
  • Width
    5.08mm