  • SIT5155AICFK728J Z
SIT5155AICFK728J Z
advertisement
Manufacturer No:
SIT5155AICFK728J Z
Manufacturer:
SiTIME
HK JDW NO:
707-SIT5155AICFK728J Z
Package:
10-SMD, No Lead
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SIT5155AICFK728J Z
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    10-SMD, No Lead
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    SiT5155, Elite Platform™
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    DCTCXO
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • Additional Feature
    TR
  • Voltage - Supply
    2.8V
  • Supply Voltage
    2.8V
  • Frequency Stability
    ±500ppb
  • Output
    Clipped Sine Wave
  • Base Resonator
    MEMS
  • Current - Supply (Max)
    53mA
  • Physical Dimension
    5.15mm x 3.35mm x 1.06mm
  • Operating Frequency
    16.367667MHz
  • Current - Supply (Disable) (Max)
    51mA
  • Programmable Type
    Programmed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
  • Available Frequency Range
    10MHz~40MHz
  • Frequency Adjustment-Mechanical
    NO
  • Aging
    1 PPM/FIRST YEAR
  • Frequency Deviation/Pullability
    1600 ppm
  • Height Seated (Max)
    0.042 1.06mm