  • SIT5000AC-2E-18E0-26.000000T
SIT5000AC-2E-18E0-26.000000T
advertisement
Manufacturer No:
SIT5000AC-2E-18E0-26.000000T
Manufacturer:
SiTIME
HK JDW NO:
707-SIT5000AC-2E-18E0-26.000000T
Package:
4-SMD, No Lead
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SIT5000AC-2E-18E0-26.000000T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    4-SMD, No Lead
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SiT5000
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    TCXO
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
    ENABLE/DISABLE FUNCTION; TR
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Frequency Stability
    5%
  • Base Resonator
    MEMS
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Physical Dimension
    3.2mm x 2.5mm x 0.75mm
  • Operating Temperature (Min)
    -20°C
  • Operating Frequency
    26MHz
  • Rise Time-Max
    2ns
  • Fall Time-Max
    2ns
  • Symmetry-Max
    55/45%
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.89V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.71V
  • Output Load
    15 pF
  • Frequency Adjustment-Mechanical
    NO
  • Height
    787.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.031 0.80mm