  • SIT2024AA-S2-XXE-40.000000G
SIT2024AA-S2-XXE-40.000000G
advertisement
Manufacturer No:
SIT2024AA-S2-XXE-40.000000G
HK JDW NO:
707-SIT2024AA-S2-XXE-40.000000G
Package:
SC-74A, SOT-753
Description:
Standard Clock Oscillators 40MHz 2.25V-3.63V 25ppm -40C to +125C
Step5Bar-code shipping tag
SIT2024AA-S2-XXE-40.000000G
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SiT2024
  • Size / Dimension
    0.114Lx0.063W 2.90mmx1.60mm
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
    XO (Standard)
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Voltage - Supply
    2.25V~3.63V
  • Frequency
    40MHz
  • Frequency Stability
    ±25ppm
  • Output
    LVCMOS
  • Function
    Enable/Disable
  • Current - Supply (Max)
    4.8mA
  • Physical Dimension
    3.0mm x 1.75mm x 1.45mm
  • Operating Frequency
    40MHz
  • Rise Time-Max
    3ns
  • Fall Time-Max
    3ns
  • Symmetry-Max
    55/45%
  • Height Seated (Max)
    0.057 1.45mm