  • SIT1602BIA8-18S
SIT1602BIA8-18S
advertisement
Manufacturer No:
SIT1602BIA8-18S
Manufacturer:
SiTIME
HK JDW NO:
707-SIT1602BIA8-18S
Package:
4-SMD, No Lead
Datasheet:
SIT1602BIA8-18S
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SIT1602BIA8-18S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    4-SMD, No Lead
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SiT1602B
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.276Lx0.197W 7.00mmx5.00mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    XO (Standard)
  • Voltage - Supply
    1.8V
  • Frequency Stability
    ±20ppm
  • Output
    LVCMOS
  • Function
    Standby (Power Down)
  • Base Resonator
    MEMS
  • Current - Supply (Max)
    4.1mA
  • Current - Supply (Disable) (Max)
    1.3μA
  • Programmable Type
    Programmed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
  • Available Frequency Range
    3.57MHz~77.76MHz
  • Height Seated (Max)
    0.039 1.00mm