  • SIT1602BI-73-25E-30.000000D
SIT1602BI-73-25E-30.000000D
advertisement
Manufacturer No:
SIT1602BI-73-25E-30.000000D
Manufacturer:
SiTIME
HK JDW NO:
707-SIT1602BI-73-25E-30.000000D
Package:
4-SMD, No Lead
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SIT1602BI-73-25E-30.000000D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Function
    Enable/Disable
  • Base Resonator
    MEMS
  • Physical Dimension
    2.0mm x 1.6mm x 0.75mm
  • Operating Frequency
    30MHz
  • Rise Time-Max
    2ns
  • Fall Time-Max
    2ns
  • Symmetry-Max
    55/45%
  • Max Supply Current
    4.2mA
  • Height
    812.8μm
  • Height Seated (Max)
    0.031 0.80mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    4-SMD, No Lead
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Strip
  • Series
    SiT1602B
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.063W 2.00mmx1.60mm
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Type
    XO (Standard)
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Voltage - Supply
    2.5V
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Frequency
    30MHz
  • Frequency Stability
    ±50ppm