  • SIT1602BI-23-18N-26.000000E
SIT1602BI-23-18N-26.000000E
advertisement
Manufacturer No:
SIT1602BI-23-18N-26.000000E
Manufacturer:
SiTIME
HK JDW NO:
707-SIT1602BI-23-18N-26.000000E
Package:
4-SMD, No Lead
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SIT1602BI-23-18N-26.000000E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    XO (Standard)
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
    HCMOS OUTPUT ALSO AVAILABLE; TR
  • Voltage - Supply
    1.8V
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Frequency
    26MHz
  • Frequency Stability
    ±50ppm
  • Output
    HCMOS, LVCMOS
  • Base Resonator
    MEMS
  • Current - Supply (Max)
    4.1mA
  • Physical Dimension
    3.2mm x 2.5mm x 0.75mm
  • Operating Frequency
    26MHz
  • Rise Time-Max
    2.5ns
  • Fall Time-Max
    2.5ns
  • Symmetry-Max
    55/45%
  • Height Seated (Max)
    0.031 0.80mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    4-SMD, No Lead
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Strip
  • Series
    SiT1602B
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm