  • SIT1602BC-33-30S-26.000000Y
SIT1602BC-33-30S-26.000000Y
advertisement
Manufacturer No:
SIT1602BC-33-30S-26.000000Y
Manufacturer:
SiTIME
HK JDW NO:
707-SIT1602BC-33-30S-26.000000Y
Package:
4-SMD, No Lead
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SIT1602BC-33-30S-26.000000Y
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    4-SMD, No Lead
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C
  • Packaging
    Strip
  • Series
    SiT1602B
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    XO (Standard)
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
    STANDBY; ENABLE/DISABLE FUNCTION; HCMOS OUTPUT ALSO AVAILABLE; TR
  • Voltage - Supply
    3V
  • Supply Voltage
    3V
  • Frequency
    26MHz
  • Frequency Stability
    ±50ppm
  • Output
    HCMOS, LVCMOS
  • Function
    Standby (Power Down)
  • Base Resonator
    MEMS
  • Current - Supply (Max)
    4.5mA
  • Physical Dimension
    5.0mm x 3.2mm x 0.75mm
  • Operating Frequency
    26MHz
  • Rise Time-Max
    2ns
  • Fall Time-Max
    2ns
  • Symmetry-Max
    55/45%
  • Height Seated (Max)
    0.031 0.80mm