  • SIL10E-05S1V0-H
SIL10E-05S1V0-H
advertisement
Manufacturer No:
SIL10E-05S1V0-H
Manufacturer:
Artesyn Embedded Power
HK JDW NO:
96-SIL10E-05S1V0-H
Package:
11-SIP Module
Datasheet:
SIL10E-05S1V0-H
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SIL10E-05S1V0-H
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Package / Case
    11-SIP Module
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SIL10E (50W)
  • Published
    2003
  • Size / Dimension
    2.00Lx0.50W x 0.32 H 50.8mmx12.7mmx8.1mm
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Remote On/Off, OTP, SCP
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Non-Isolated PoL Module
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    49W
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATE FROM 5V NOMINAL INPUT
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Power Rating
    11W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    10
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Efficiency
    86%
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    1V
  • Voltage - Output 1
    1V
  • Voltage - Input (Min)
    3V
  • Input Voltage-Nom
    3.3V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Current - Output (Max)
    10A