  • SIHP20N50E-GE3
SIHP20N50E-GE3
advertisement
Manufacturer No:
SIHP20N50E-GE3
Manufacturer:
Vishay Siliconix
HK JDW NO:
880-SIHP20N50E-GE3
Package:
TO-220-3
Datasheet:
SIHP20N50E-GE3
Description:
VISHAY SIHP20N50E-GE3. MOSFET, N CHANNEL, 500V, 19A, TO220AB-3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SIHP20N50E-GE3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2001
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Elements
    1
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    179W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Turn On Delay Time
    17 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    184m Ω @ 10A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1640pF @ 100V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    19A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    92nC @ 10V
  • Rise Time
    27ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    500V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Fall Time (Typ)
    25 ns
  • Turn-Off Delay Time
    48 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    19A
  • Threshold Voltage
    4V
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    42A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    500V