  • SICRF6650
SICRF6650
advertisement
Manufacturer No:
SICRF6650
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
HK JDW NO:
730-SICRF6650
Package:
TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
Description:
Silicon Carbide Schottky Diode Rectifier No Recovery Time > 500mA (Io) 1.8V @ 6A -55°C~175°C 50μA @ 650V TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab Through Hole
Quantity:
In Stock : 132
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
SICRF6650
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Speed
    No Recovery Time > 500mA (Io)
  • Diode Type
    Silicon Carbide Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50μA @ 650V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.8V @ 6A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    650V
  • Current - Average Rectified (Io)
    6A
  • Reverse Recovery Time
    0ns
  • Capacitance @ Vr, F
    150pF @ 5V 1MHz