  • SI3220-G-FQ
SI3220-G-FQ
advertisement
Manufacturer No:
SI3220-G-FQ
Manufacturer:
Silicon Labs
HK JDW NO:
715-SI3220-G-FQ
Package:
64-TQFP
Datasheet:
Description:
64 Terminations64 Pin SI3220 Telecom device2 Circuits
Purchasing and Inquiry
SI3220-G-FQ Overview
A 64-TQFP package saves space on a board.Telecommunications equipment is packed according to Tray's method.The mounting type of this telecom circuit is Surface Mount.Telecom circuit is made up of 2 circuits.Wtelecom IC's efficiencyh a high supply voltage, 3.3V 5V can be operated more efficiently.The operating temperature set at 0°C~70°C can offer reliable performance.A Surface Mount-axis mount is used.Telecom switching configuration has 64 terminations.The voltage it operates at is 3.3V.The telecom interface contains 64 pins.SI3220 is the base part number, which can be used to find more related parts.It operates using the supply current of 65mA, which gives designers a lot of flexibility.This part can perform many functions similar to the electronic parts under the ProSLIC? series.
SI3220-G-FQ Features
Available in the 64-TQFP package
Operating supply current of 65mA
SI3220-G-FQ Applications
There are a lot of Silicon Labs SI3220-G-FQ Telecom applications.
  • ATM Switches
  • Switches
  • E3/DS3 Access Equipment
  • T1/E1/J1 LAN/WAN Routers
  • T1/E1/J1 Multiplexer and Channel Banks
  • PBX (Private Branch Exchange)
  • Short/Medium Loop
  • Central office (CO)
  • Multi-Line E1 Interface Cards
  • Router
Step5Bar-code shipping tag
SI3220-G-FQ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-TQFP
  • Number of Pins
    64
  • Weight
    252.254057mg
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    1998
  • Series
    ProSLIC®
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • Max Power Dissipation
    941mW
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3.3V 5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    SI3220
  • Function
    Subscriber Line Interface Concept (SLIC), CODEC
  • Interface
    GCI, PCM, SPI
  • Number of Circuits
    2
  • Operating Supply Current
    65mA
  • Nominal Supply Current
    22mA
  • Length
    10mm
  • Width
    10mm