  • SHR-32-PPB
SHR-32-PPB
advertisement
Manufacturer No:
SHR-32-PPB
Manufacturer:
Essentra Components
HK JDW NO:
280-SHR-32-PPB
Package:
Datasheet:
SHR-32-PPB
Description:
Protective hose 32 mm black, SHR-32-PPB, Richco
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SHR-32-PPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Cable
  • Material
    Polypropylene (PP)
  • Published
    2009
  • Series
    Richco, SHR
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Slit Wrap
  • Color
    Black
  • Type Attributes
    Slit Harness
  • Abrasion Protection
    Abrasion Resistant
  • Diameter
    33.02mm
  • Length
    49.21' 15.00m
  • Wall Thickness
    0.050 1.27mm
  • Diameter - Inside, Non-Expanded
    1.260 (32.00mm)
  • Diameter - Inside, Expanded
    1.260 (32.00mm)