  • SGA60U15-P1J
SGA60U15-P1J
advertisement
Manufacturer No:
SGA60U15-P1J
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
HK JDW NO:
495-SGA60U15-P1J
Package:
Datasheet:
SGA60U15-P1J
Description:
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 60W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SGA60U15-P1J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Size / Dimension
    3.68Lx1.38W x 2.03 H 93.5mmx35.0mmx51.5mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    60W
  • Approval Agency
    CB, cULus
  • Efficiency
    Level VI
  • Polarization
    Positive Center
  • Current - Output (Max)
    4A
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Input Type
    Fixed Blade
  • Voltage - Output
    15V
  • Form
    Wall Mount (Class II)
  • Region Utilized
    North America
  • Cord Length
    39.4 1.00m
  • Input Connector
    NEMA 1-15P
  • Output Connector
    Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
  • No Load Power Consumption
    150mW Max
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Operating Temperature
    -20°C~50°C
  • Series
    SGA60U (60W)