  • SG901-1059B-3.3-H
SG901-1059B-3.3-H
advertisement
Manufacturer No:
SG901-1059B-3.3-H
Manufacturer:
Sagrad Inc.
HK JDW NO:
679-SG901-1059B-3.3-H
Package:
Module
Datasheet:
SG901-1059B-3.3-H
Purchasing and Inquiry
SG901-1059B-3.3-H Overview
It adopts the way of Surface Mount for RF Transceiver' mounting.A Bulk package is used in this RF Transceiver module to optimize performance.Keeping Transceiver's operating temperature at -15°C~65°C is essential when operating.RF Transceivers that can supply 3.3V volts are available.RF Transceiver Modules operate at 2.4GHz Hz.In many applications, this Transceiver is mounted with a Surface Mount bus.
SG901-1059B-3.3-H Features
Surface Mount
Bulk package
3.3V volts
SG901-1059B-3.3-H Applications
There are a lot of Sagrad Inc. SG901-1059B-3.3-H RF Transceiver Modules applications.
  • Switch
  • Utility and Smart Energy
  • Industrial Controls
  • Secure Payment
  • Wireless Price Tags
  • Retail
  • LED Lighting
  • Medical
  • Health and Fitness
Step5Bar-code shipping tag
SG901-1059B-3.3-H
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -15°C~65°C
  • Packaging
    Bulk
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    65°C
  • Min Operating Temperature
    -15°C
  • Voltage - Supply
    3.3V
  • Frequency
    2.4GHz
  • Interface
    USB
  • Data Rate
    150Mbps
  • Protocol
    802.11b/g/n
  • Power - Output
    20dBm
  • RF Family/Standard
    WiFi
  • Antenna Type
    Antenna Not Included, I-PEX
  • Sensitivity
    -85dBm
  • Serial Interfaces
    USB
  • Current - Receiving
    110mA Max
  • Current - Transmitting
    170mA Max