  • SG73S1JTTD363J
SG73S1JTTD363J
advertisement
Manufacturer No:
SG73S1JTTD363J
HK JDW NO:
430-SG73S1JTTD363J
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, SG73S Series, Thick Film, 36kOhm, 0.2W 1/5W, ±5%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
SG73S1JTTD363J
    0603 (1608 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Weight
    2.012816mg
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    36kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    0.2W 1/5W
  • Voltage - Rated
    50V
  • Power Rating
    200mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Height
    450μm
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm