  • SG3106E-24-62S(SR)
SG3106E-24-62S(SR)
advertisement
Manufacturer No:
SG3106E-24-62S(SR)
HK JDW NO:
52-SG3106E-24-62S(SR)
Package:
Description:
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 24 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Chromate over Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
Step5Bar-code shipping tag
SG3106E-24-62S(SR)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Alumel, Chromel, Constantan, Copper Alloy, Iron
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Insert Material
    Neoprene
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SG, MIL-5015 Derivative
  • Feature
    Cable Clamp, Coupling Nut
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder Cup
  • Connector Type
    Plug, Female Sockets
  • Number of Positions
    24
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Olive Drab
  • Applications
    Marine, Military
  • Gender
    Male
  • Fastening Type
    Threaded
  • Contact Finish - Mating
    Silver
  • Orientation
    N (Normal)
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Depth
    45.23mm
  • Shell Finish
    Olive Drab Chromate over Cadmium
  • Shell Size - Insert
    24-62
  • Plating
    Cadmium, Chromate
  • Cable Opening
    0.781 (19.84mm)
  • Length
    73.27mm