  • SG2524BN
SG2524BN
advertisement
Manufacturer No:
SG2524BN
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-SG2524BN
Package:
16-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
SG2524BN
Description:
16 Terminals 7V~40V 16-Pin SG*524 DC to DC converter ICSWITCHING CONTROLLER 2 Outputs 50Hz~600kHz Transistor Driver
Purchasing and Inquiry
SG2524BN Overview
It comes in the 16-DIP (0.300, 7.62mm) package, which makes switching controller suitable for most applications. It is sufficient to generate 2 outputs with this dc motor controller. A solid enclosure of Tube surrounds pmic. With this function, you can deal with Transistor Driver dc switching's outputs (s). This dc control has a supply voltage and operating voltage of 7V~40V. Worked in an dc switcher with a -25°C~85°C TA rating. The switching controller is capable of switching at the 50Hz~600kHz position. The Through Hole makes it ideal for general dc dc regulator. Enable is used for efficient switching control in the dcdc regulator. Connected to a SWITCHING CONTROLLER analog IC, the switch converters are connected to a power supply. A switching converters's terminal (s) sits at the DUAL position. The 16 terminations can be used for a wide range of dc switching. The control methods that these dc dc converter ics use include PULSE WIDTH MODULATION. It is inputted with a DC switcher's voltage of 20V. A search for "SG*524" will reveal other relevant dc to dc converter ics. There are a total of 16 pins on switching converter. There is a particular type of Switching Regulator or Controllers in switching converter. It is recommended that the dc dc voltage regulator's minimum input voltage be 7V. Based on the test statistics, DC regulator outputs voltage 19V. Voltages 40V are the maximum that the dc to dc regulator will accept. voltage regulator dc to dcs with a 49 % duty cycle are designed to be reliable when powered on and powered off. DC switcher's Through Hole qualifies it for most applications and prototypes. Switching controllers operate at 400kHz frequencies. During dormancy, the dc switching uses 8mA.
SG2524BN Features
Transistor Driver Outputs
Switching Frequency: 50Hz~600kHz
Enable
PULSE WIDTH MODULATION
Max Duty Cycle: 49 %
Frequency: 400kHz
SG2524BN Applications
There are a lot of Microchip Technology SG2524BN DC to DC converter applications.
  • Various precision measuring detectors
  • Energy management systems
  • Computer application technology
  • Servo drive system
  • Computed tomography (CT)
  • Surge protection circuits
  • Combined machine tools
  • Wide-range voltage regulation circuits
  • Various CNC machine tools
  • Network technology
Step5Bar-code shipping tag
SG2524BN
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SG2524BN.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    16-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1997
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Frequency
    400kHz
  • Base Part Number
    SG*524
  • Function
    Step-Up/Step-Down
  • Number of Outputs
    2
  • Output Voltage
    19V
  • Output Type
    Transistor Driver
  • Input Voltage-Nom
    20V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Configuration
    Positive
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    7V~40V
  • Quiescent Current
    8mA
  • Control Features
    Enable
  • Input Voltage (Min)
    7V
  • Topology
    Flyback
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    50Hz~600kHz
  • Input Voltage (Max)
    40V
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Rise Time
    200ns
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Fall Time (Typ)
    100 ns
  • Switcher Configuration
    PUSH-PULL
  • Max Duty Cycle
    49 %
  • Clock Sync
    No
  • Output Phases
    1
  • Height Seated (Max)
    5.08mm