  • SG-531P 16.6666MC
SG-531P 16.6666MC
advertisement
Manufacturer No:
SG-531P 16.6666MC
Manufacturer:
EPSON
HK JDW NO:
262-SG-531P 16.6666MC
Package:
8-DIP, 4 Leads (Half Size)
Datasheet:
SG-531P 16.6666MC
Description:
SG-531P 16.6666MC datasheet pdf and Oscillators product details from EPSON stock available at Utmel
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SG-531P 16.6666MC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP, 4 Leads (Half Size)
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    SG-531
  • Size / Dimension
    0.539Lx0.260W 13.70mmx6.60mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    XO (Standard)
  • Voltage - Supply
    5V
  • Frequency
    16.6666MHz
  • Frequency Stability
    ±100ppm
  • Output
    CMOS, TTL
  • Function
    Enable/Disable
  • Base Resonator
    Crystal
  • Current - Supply (Max)
    23mA
  • Current - Supply (Disable) (Max)
    12mA
  • Height Seated (Max)
    0.209 5.30mm