  • SFT44S55K391B-F
SFT44S55K391B-F
advertisement
Manufacturer No:
SFT44S55K391B-F
HK JDW NO:
192-SFT44S55K391B-F
Datasheet:
SFT44S55K391B-F
Description:
SF 55μF Film Capacitor ±10% Radial, Can Quick Connect, Disconnect 440V-AC Polypropylene (PP), Metallized Brackets, Chassis Mount, Holder
Step5Bar-code shipping tag
SFT44S55K391B-F
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    2.620Dia 66.55mm Lip
  • Tolerance
    ±10%
    Quick Connect, Disconnect
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    55μF
  • Voltage - Rated AC
    440V
  • Lead Pitch
    20.574mm
  • Lead Spacing
    0.810 20.57mm
  • Diameter
    66.548mm
  • Height Seated (Max)
    4.030 102.36mm
  • Length
    99.314mm