  • SFT17GHA1G
SFT17GHA1G
advertisement
Manufacturer No:
SFT17GHA1G
HK JDW NO:
799-SFT17GHA1G
Package:
T-18, Axial
Datasheet:
SFT17GHA1G
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.7V @ 1A -55°C~150°C 5μA @ 500V Tape & Box (TB) T-18, Axial Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
SFT17GHA1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    T-18, Axial
  • Supplier Device Package
    TS-1
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 500V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.7V @ 1A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    500V
  • Current - Average Rectified (Io)
    1A
  • Reverse Recovery Time
    35ns
  • Capacitance @ Vr, F
    10pF @ 4V 1MHz