  • SFR2500001201FA500
SFR2500001201FA500
advertisement
Manufacturer No:
SFR2500001201FA500
HK JDW NO:
886-SFR2500001201FA500
Description:
Through Hole FIXED RESISTOR, 1.2kOhm, 0.4W, Metal Film,
Step5Bar-code shipping tag
SFR2500001201FA500
    18 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    SFR25
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    1.2kOhm
  • Power (Watts)
    0.4W
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Max Power Dissipation
    400mW
  • Construction
    Cylindrical
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.4W
  • Diameter
    2.5mm