  • SFR16S0001274FR500
SFR16S0001274FR500
advertisement
Manufacturer No:
SFR16S0001274FR500
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-SFR16S0001274FR500
Package:
Axial
Description:
FIXED RESISTOR, 1.27MOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,
Step5Bar-code shipping tag
SFR16S0001274FR500
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Series
    SFR16S
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.075Diax0.138L 1.90mmx3.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±250ppm/°C
  • Resistance
    1.27MOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Metal Film
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Lead Diameter
    0.45 mm