  • SFP37S25K288B
SFP37S25K288B
advertisement
Manufacturer No:
SFP37S25K288B
HK JDW NO:
192-SFP37S25K288B
Package:
Radial, Can
Datasheet:
SFP37S25K288B
Description:
SF 25μF Film Capacitor ±10% Radial, Can Quick Connect, Disconnect 370V-AC Polypropylene (PP), Metallized Brackets, Chassis Mount, Holder
Step5Bar-code shipping tag
SFP37S25K288B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Capacitance
    25μF
  • Voltage - Rated AC
    370V
  • Lead Pitch
    20.574mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.810 20.57mm
  • Diameter
    47.498mm
  • Height Seated (Max)
    3.000 76.20mm
  • Length
    73.152mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Brackets, Chassis Mount, Holder
  • Mounting Type
    Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SF
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    1.870Dia 47.50mm Lip
  • Tolerance
    ±10%