  • SFML-145-T2-L-D-A-K
SFML-145-T2-L-D-A-K
advertisement
Manufacturer No:
SFML-145-T2-L-D-A-K
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-SFML-145-T2-L-D-A-K
Package:
Datasheet:
Description:
2 Rows Receptacle Solder PHOSPHOR BRONZE Surface Mount Bulk Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 90 Positions Female Socket
Step5Bar-code shipping tag
SFML-145-T2-L-D-A-K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    PHOSPHOR BRONZE
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Board Mounting Option
    POSITIONING PIN
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Tiger Eye™ SFML
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Board Guide, Pick and Place
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    90
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    250VAC
  • Additional Feature
    ROHS COMPLIANT
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Locking Ramp
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Female Socket
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    3.2A per Contact
  • Total Number of Contacts
    90
  • Insulation Height
    0.185 4.70mm
  • Style
    Board to Board or Cable
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.050 1.27mm
  • Insulation Color
    Black
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Row Spacing - Mating
    0.050 (1.27mm)
  • Number Of PCB Rows
    2
  • Contact Finish - Post
    Tin
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.145 inch
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Body Depth
    0.185 inch
  • Contact Resistance
    15mOhm
  • Mating Contact Pitch
    0.05 inch