  • SFM210-LPSE-S36-SD-BK
SFM210-LPSE-S36-SD-BK
advertisement
Manufacturer No:
SFM210-LPSE-S36-SD-BK
HK JDW NO:
765-SFM210-LPSE-S36-SD-BK
Package:
Description:
1 Rows Header, Top or Bottom Entry Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 36 Positions Female Socket
Step5Bar-code shipping tag
SFM210-LPSE-S36-SD-BK
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Number of Positions
    36
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Total Number of Contacts
    36
  • Terminal Pitch
    2.0066mm
  • Insulation Height
    0.087 2.20mm
  • Pitch - Mating
    0.039 1.00mm
  • Body Breadth
    0.059 inch
  • Body Depth
    0.087 inch
  • Contact Resistance
    20mOhm
  • Mating Contact Pitch
    0.039 inch
  • Dielectric Withstanding Voltage
    300VAC V
  • PCB Contact Row Spacing
    2.2098 mm