  • SFM210-LPSE-D35-ST-BK
SFM210-LPSE-D35-ST-BK
advertisement
Manufacturer No:
SFM210-LPSE-D35-ST-BK
HK JDW NO:
765-SFM210-LPSE-D35-ST-BK
Package:
Description:
2 Rows Header Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 70 Positions Female Socket
Step5Bar-code shipping tag
SFM210-LPSE-D35-ST-BK
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Connector Type
    Header
  • Number of Positions
    70
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Terminal Pitch
    0.9906mm
  • Insulation Height
    0.083 2.10mm
  • Pitch - Mating
    0.039 1.00mm
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    1.394 inch
  • Row Spacing - Mating
    0.039 (1.00mm)
  • Contact Length - Post
    0.094 2.40mm
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.098 inch
  • Body Depth
    0.083 inch
  • Mating Contact Pitch
    0.039 inch
  • PCB Contact Row Spacing
  • Plating Thickness
    10μin
  • Contact Finish Thickness - Mating
    10.0μin 0.25μm
  • Contact Finish Thickness - Post
    Flash
  • Length - Termination
    0.094 inch