  • SFM210-LPPE-D39-SP-BK
SFM210-LPPE-D39-SP-BK
advertisement
Manufacturer No:
SFM210-LPPE-D39-SP-BK
HK JDW NO:
765-SFM210-LPPE-D39-SP-BK
Package:
Description:
2 Rows Header, Top or Bottom Entry Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 78 Positions Female Socket
Step5Bar-code shipping tag
SFM210-LPPE-D39-SP-BK
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
    2009
  • Feature
    Board Guide
  • Connector Type
    Header, Top or Bottom Entry
  • Number of Positions
    78
    Push-Pull
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Total Number of Contacts
    78
  • Terminal Pitch
    0.9906mm
  • Insulation Height
    0.087 2.20mm
  • Pitch - Mating
    0.039 1.00mm
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    1.555 inch
  • Row Spacing - Mating
    0.039 (1.00mm)
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.098 inch
  • Body Depth
    0.087 inch
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Mating Contact Pitch
    0.039 inch
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    300VAC V
  • PCB Contact Row Spacing
    3.1496 mm