  • SFM-145-L2-L-D-A-P-TR
SFM-145-L2-L-D-A-P-TR
advertisement
Manufacturer No:
SFM-145-L2-L-D-A-P-TR
HK JDW NO:
680-SFM-145-L2-L-D-A-P-TR
Description:
2 Rows Receptacle Solder Beryllium Copper Surface Mount Tape & Reel (TR) Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 90 Positions Female Socket
Step5Bar-code shipping tag
SFM-145-L2-L-D-A-P-TR
  • Contact Material
    Beryllium Copper
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Board Mounting Option
    POSITIONING PIN
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Feature
    Board Guide, Pick and Place
  • Voltage - Rated
    250VAC
  • Additional Feature
    ROHS COMPLIANT
  • Current Rating (Amps)
    3.2A per Contact
  • Insulation Height
    0.185 4.70mm
  • Pitch - Mating
    0.050 1.27mm
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Row Spacing - Mating
    0.050 (1.27mm)
  • Body Breadth
    0.145 inch
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Body Depth
    0.185 inch
  • Contact Resistance
    15mOhm
  • Mating Contact Pitch
    0.05 inch
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Plating Thickness
    10μin
  • Contact Finish Thickness - Mating
    10.0μin 0.25μm
  • Stack Height (Mating)
    6.15mm 6.30mm 7.92mm 8.08mm 9.70mm 9.86mm 11.61mm 11.76mm