  • SFM-127-L1-LM-D
SFM-127-L1-LM-D
advertisement
Manufacturer No:
SFM-127-L1-LM-D
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-SFM-127-L1-LM-D
Package:
Datasheet:
Description:
2 Rows Receptacle Solder Beryllium Copper Through Hole Bulk Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 54 Positions Female Socket
Step5Bar-code shipping tag
SFM-127-L1-LM-D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    54
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    250VAC
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Female Socket
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    3.2A per Contact
  • Insulation Height
    0.180 4.57mm
  • Style
    Board to Board or Cable
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.050 1.27mm
  • Insulation Color
    Black
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    1.505 inch
  • Row Spacing - Mating
    0.050 (1.27mm)
  • Contact Length - Post
    0.120 3.05mm
  • Number Of PCB Rows
    2
  • Contact Finish - Post
    Tin
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.145 inch
  • Body Depth
    0.18 inch
  • Mating Contact Pitch
    0.05 inch
  • Contact Finish Thickness - Mating
    10.0μin 0.25μm
  • Stack Height (Mating)
    6.02mm 6.17mm 7.80mm 7.95mm 9.58mm 9.73mm 11.48mm 11.63mm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Beryllium Copper
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C