  • SFC30S16L291K-F
SFC30S16L291K-F
advertisement
Manufacturer No:
SFC30S16L291K-F
HK JDW NO:
192-SFC30S16L291K-F
Datasheet:
SFC30S16L291K-F
Description:
SF 16μF Film Capacitor ±3% Radial, Can Quick Connect, Disconnect 300V-AC Polypropylene (PP), Metallized
Step5Bar-code shipping tag
SFC30S16L291K-F
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~90°C
  • Size / Dimension
    2.910Lx1.910W 73.91mmx48.51mm
  • Tolerance
    ±3%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Temperature
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 300
  • HTS Code
  • Capacitance
    16μF
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Lead Spacing
    0.810 20.57mm
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    300V
  • Height Seated (Max)
    3.030 76.96mm
  • Length
    73.914mm
  • Width
    48.514mm