  • SF-3812SP125T-2
SF-3812SP125T-2
advertisement
Manufacturer No:
SF-3812SP125T-2
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SF-3812SP125T-2
Package:
2-SMD, Square End Block
Datasheet:
SF-3812SP125T-2
Description:
FUSE BRD 1.25A 250VAC/250VDC SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SF-3812SP125T-2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-SMD, Square End Block
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SinglFuse™ SF-3812SP-T
  • Size / Dimension
    0.398Lx0.122W x 0.122 H 10.10mmx3.10mmx3.10mm
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Additional Feature
    SINGLFUSE, PRE ARCING TIME: OPEN WITHIN 120 SEC AT 200% RATED CURRENT, INTERRUPTING CURRENT-MAX(DC): 100 A
  • Current Rating (Amps)
    1.25A
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Base Part Number
    SF-3812
  • Reference Standard
    CUL; IEC; TUV; UL
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    cUL, TUV, UL
  • Body Length or Diameter
    10.1mm
  • Body Breadth
    3.1 mm
  • Physical Dimension
    10.1mm x 3.1mm x 3.1mm
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    200A AC 100A DC
  • Rated Current
    1.25A
  • Melting I2t
    5.04
  • DC Cold Resistance
    0.105Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Blow Characteristic
    TIME LAG
  • Joule Integral-Nom
    4 J
  • Rated Voltage(DC)
    250V
  • Body Height
    3.1mm