  • SF-0603S125-2
SF-0603S125-2
advertisement
Manufacturer No:
SF-0603S125-2
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-SF-0603S125-2
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
SF-0603S125-2
Description:
FUSE BOARD MNT 1.25A 32VDC 0603
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SF-0603S125-2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Base Part Number
    SF-0603
  • Reference Standard
    UL
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Approval Agency
    UL
  • Body Length or Diameter
    1.6mm
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Body Breadth
    0.8 mm
  • Physical Dimension
    1.6mm x 0.8mm x 0.45mm
  • Max Voltage Rating (DC)
    32V
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    50A
  • Melting I2t
  • DC Cold Resistance
    0.047Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Fuse Current
    1.25A
  • Height
    450μm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Body Material
    Ceramic
  • Terminal Material
    Copper
  • Operating Temperature
    -20°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
  • Series
    SinglFuse™ SF-0603S
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.032W x 0.018 H 1.60mmx0.80mmx0.45mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    47mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Voltage - Rated
    32V
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    32V
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Depth
    800μm
  • Current Rating
    1.25A