  • SDT12S60
SDT12S60
advertisement
Manufacturer No:
SDT12S60
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-SDT12S60
Package:
TO-220-2
Datasheet:
SDT12S60
Description:
Silicon Carbide Schottky Diode Rectifier No Recovery Time > 500mA (Io) 1.7V @ 12A -55°C~175°C 400μA @ 600V 2-Termination Tube TO-220-2 Through Hole
Quantity:
In Stock : 645
Step5Bar-code shipping tag
SDT12S60
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SDT12S60 .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-2
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Tube
  • Series
    CoolSiC™+
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    450pF
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT APPLICABLE
  • Current Rating
    12A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT APPLICABLE
  • Pin Count
    3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Standard
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    No Recovery Time > 500mA (Io)
  • Diode Type
    Silicon Carbide Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    400μA @ 600V
  • Output Current
    12A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.7V @ 12A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    12A
  • Max Reverse Leakage Current
    400μA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Max Surge Current
    36A
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Current - Average Rectified (Io)
    12A DC
  • Forward Voltage
    1.5V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    600V
  • Average Rectified Current
    12A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    0 s
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    600V
  • Capacitance @ Vr, F
    450pF @ 1V 1MHz