  • SDP36-500PA-TR-250PCS
SDP36-500PA-TR-250PCS
advertisement
Manufacturer No:
SDP36-500PA-TR-250PCS
Manufacturer:
Sensirion
HK JDW NO:
714-SDP36-500PA-TR-250PCS
Package:
16-SMD Module
Purchasing and Inquiry
SDP36-500PA-TR-250PCS Overview
As a convenience, the transducer is included in package 16-SMD Module. Transducers should have their temperature set to -20°C~85°C for reliable operation. When the supply voltage is set to 3V~3.6V, the transducers perform well. Packaged in a Tape & Reel (TR), this electronic component is a semiconductor. It is critical that the DC voltage be 3.3V, so that the transducers can continuously operate at their rated ambient temperature.
SDP36-500PA-TR-250PCS Features
Moisture Sensitivity Level: 3 (168 Hours)
Package / Case: 16-SMD Module
Operating Temperature: -20°C~85°C
SDP3x series
Operating Pressure: -0.07PSI ~ 0.07PSI (-0.5kPa ~ 0.5kPa)
SDP36-500PA-TR-250PCS Applications
There are a lot of Sensirion AG SDP36-500PA-TR-250PCS Transducers applications.
  • Kidney dialysis machines
  • Weather forecast
  • Navigation systems
  • Waterproof watches and diving computers
  • Altimeters
  • Indoor navigation & localization (floor detection, elevator detection)
  • High resolution altimeters, variometers
  • Drones ( e.g. flight stability, height control)
  • Air brake pressure monitoring
  • Weather Forecasting
Step5Bar-code shipping tag
SDP36-500PA-TR-250PCS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    16-SMD Module
  • Supplier Device Package
    16-SMD
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SDP3x
  • Feature
    Temperature Compensated
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Applications
    Board Mount
  • Voltage - Rated DC
    3.3V
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Output
    100 mV ~ 900 mV (3.3V)
  • Termination Style
    SMD (SMT) Tab
  • Output Type
    Analog Voltage
  • Accuracy
    ±3%
  • Operating Pressure
    -0.07PSI ~ 0.07PSI (-0.5kPa ~ 0.5kPa)
  • Pressure Type
    Differential
  • Port Style
    Barbless
  • Port Size
    Male - 0.08 2.00mm Tube Dual