  • SDA12H0SB
SDA12H0SB
advertisement
Manufacturer No:
SDA12H0SB
Manufacturer:
C&K
HK JDW NO:
174-SDA12H0SB
Package:
DIP
Datasheet:
Description:
SWITCH DIP TAPE SEALED 12POS 24V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SDA12H0SB
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SDA12H0SB.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Material
    Beryllium Copper
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DIP
  • Body Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS)
  • Actuator Material
    Polyamide
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2001
  • Series
    SDA
  • Feature
    Tape Seal
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Gull Wing
  • Number of Positions
    12
  • Voltage - Rated
    24VDC
  • Voltage - Rated DC
    24V
  • Pitch
    0.100 2.54mm Full
  • Orientation
    Straight
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Current Rating
    25mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Actuator Type
    Slide (Standard)
  • Circuit
    SPST
  • Contact Resistance
    50mOhm
  • Max Current Rating
    100mA
  • Electrical Life
    1,000 Cycles
  • Max Voltage Rating (DC)
    24V
  • Mechanical Life
    1,000 Cycles
  • Washable
    Yes
  • Actuator Level
    Flush, Recessed
  • Length
    1.279 32.50mm
  • Actuator Length
    0m
  • Height Above Board
    0.175 4.45mm