  • SD072SC150A.T1
SD072SC150A.T1
advertisement
Manufacturer No:
SD072SC150A.T1
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
HK JDW NO:
730-SD072SC150A.T1
Package:
Die
Datasheet:
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 890mV @ 5A -55°C~200°C 150μA @ 150V Die Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
SD072SC150A.T1
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Die
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    150μA @ 150V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    890mV @ 5A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~200°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    150V
  • Current - Average Rectified (Io)
    5A
  • Capacitance @ Vr, F
    165pF @ 5V 1MHz