  • SD060SE45B.T2
SD060SE45B.T2
advertisement
Manufacturer No:
SD060SE45B.T2
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
HK JDW NO:
730-SD060SE45B.T2
Package:
Die
Datasheet:
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 510mV @ 3A -55°C~125°C 300μA @ 45V Die Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
SD060SE45B.T2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Die
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    300μA @ 45V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    510mV @ 3A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~125°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    45V
  • Current - Average Rectified (Io)
    3A
  • Capacitance @ Vr, F
    180pF @ 5V 1MHz