  • SCT-NO.3-E3-0-40MM
SCT-NO.3-E3-0-40MM
advertisement
Manufacturer No:
SCT-NO.3-E3-0-40MM
HK JDW NO:
798-SCT-NO.3-E3-0-40MM
Package:
Description:
Heat Shrink Tubing ST Polyolefin Black Loose Piece
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SCT-NO.3-E3-0-40MM
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Material
    Polyolefin (PO), Irradiated
  • Body Material
    Polyolefin
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SCT, Raychem
  • Feature
    Abrasion Resistant, Adhesive Lined, Flame Retardant, Fluid Resistant
  • Type
    Tubing, Semi Rigid
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Black
  • ELV
    Compliant
  • Shrinkage Ratio
    4 to 1
  • Shrink Temperature
    110°C
  • Length
    0.131' 40.00mm 1.57
  • Diameter - Inside
    11.6 mm
  • Diameter - Inner, Supplied
    0.455 (11.56mm)
  • Diameter - Inner, Recovered
    0.100 (2.54mm)
  • Recovered Wall Thickness
    0.090 2.29mm