  • SCT-NO.2-C2-0-50MM
SCT-NO.2-C2-0-50MM
advertisement
Manufacturer No:
SCT-NO.2-C2-0-50MM
HK JDW NO:
798-SCT-NO.2-C2-0-50MM
Package:
Description:
Heat Shrink Tubing ST Semi-Rigid Modified Polyolefin Black
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SCT-NO.2-C2-0-50MM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Material
    Polyolefin (PO), Irradiated
  • Body Material
    Polyolefin
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SCT, Raychem
  • Feature
    Abrasion Resistant, Adhesive Lined, Flame Retardant, Fluid Resistant
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Tubing, Semi Rigid
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Black
  • ELV
    Compliant
  • Shrinkage Ratio
    4 to 1
  • Shrink Temperature
    110°C
  • Length
    0.164' 50.00mm 1.97
  • Diameter - Inner, Supplied
    0.355 (9.02mm)
  • Diameter - Inner, Recovered
    0.090 (2.29mm)
  • Recovered Wall Thickness
    0.060 1.52mm