  • SCT-0750-010
SCT-0750-010
advertisement
Manufacturer No:
SCT-0750-010
Manufacturer:
Aim Dynamics
HK JDW NO:
22-SCT-0750-010
Package:
Module, Single Pass Through
Datasheet:
SCT-0750-010
Purchasing and Inquiry
SCT-0750-010 Overview
Current sensors are packaged in Module, Single Pass Through packages to ensure their safety.
SCT-0750-010 Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: -20°C~110°C
1 Channels
Mounting Type: Free Hanging
Frequency: 30Hz~1kHz
Sensing Current: 10A
Module, Single Pass Through Package
SCT-0750-010 Applications
There are a lot of Aim Dynamics SCT-0750-010 Current Sensors applications.
  • Mobile applications
  • Industrial Monitoring and Control Systems
  • Overcurrent protection
  • Uninterruptable Power Supllies (UPS)
  • Power Supplies for welding applications
  • Power supply management
  • AC variabel speed drives and servo motor drives
  • Electrical drives
  • DC and AC power monitoring
  • Static converters for DC motor drives
Step5Bar-code shipping tag
SCT-0750-010
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Free Hanging
  • Package / Case
    Module, Single Pass Through
  • Operating Temperature
    -20°C~110°C
  • Series
    SCT-0750
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Frequency
    30Hz~1kHz
  • Output
    Ratiometric, Voltage
  • Number of Channels
    1
  • Polarization
    Unidirectional
  • Accuracy
    ±1%
  • Linearity
    ±1%
  • For Measuring
    AC
  • Current - Sensing
    10A