  • SCF5235F4CVM150
SCF5235F4CVM150
advertisement
Manufacturer No:
SCF5235F4CVM150
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-SCF5235F4CVM150
Package:
256-LBGA
Datasheet:
Description:
ROMless Coldfire V2 32-Bit Microcontroller MCF523x Series 1.5V 256-LBGA
Quantity:
In Stock : 8611
Step5Bar-code shipping tag
SCF5235F4CVM150
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Clock Frequency
    75MHz
  • Program Memory Type
    ROMless
  • Core Size
    32-Bit
  • Connectivity
    CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Address Bus Width
    24
  • Boundary Scan
    YES
  • Low Power Mode
    YES
  • External Data Bus Width
    32
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
  • Length
    17mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Width
    17mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    256-LBGA
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MCF523x
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    256
  • ECCN Code
    5A002.A.1
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    LOW POWER MODE TAKEN FROM LOW POWER MODE
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B256
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.4V
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    97
  • Speed
    150MHz
  • RAM Size
    64K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.4V~1.6V